Oled siin:Uudised / 23 aug 2024 / Eesti sai juurde 5 maailmameistrit! / Eesti sai juurde 5 maailmameistrit!

Eesti sai juurde 5 maailmameistrit!

Sisestanud Priit - postitatud23 august 2024

6...10 Augustil Põhja-Makedoonias toimunud Noorte Maailmameistrivõistlusted vabalennus, olid väga edukad Eesti Noortekoondisele!!

Mart Väljamäe saavutas F1A klassis esikoha ja Maailmameistri tiitli, ning  Eesti Noortekoondisel õnnestus võitta üldarvestuses esikoht!

Klim Stepanenko

6-10 augustil peeti Põhja-Maketoonias, Prilepis noorte maailmameistrivõistlused vabamudellennus kolmes erinvas mudeliklassi, mis osutusid väga edukaks just Eesti noortekoondisele. MMil osales 104 noorsportlast üle maailma.

Esimesel päeval toimusid võistlused F1A klassis ehk suure plaaneri klassis. Ilm oli lõunamaiselt kuum (36-39 kraadi) ja tugev tuul tegi võistlemise eriti keerukaks. F1A on kõige populaarsem mudeliklass vabalennus, kus lennukid viiakse õhku 50 meetrise tõmbenööri abil. Mudel peab lendama 4 minutit seitsmes järjestikuses lennutuuris. Üks tuur kestab tund aega, mille jooksul kõik meeskonna liikmed peavad võistluslennu sooritama. Seitsmes tuuris aja edukalt täis lennanud võistlejad pääesevad edasi finaali.

Eestlastest pääses finaali Tartu mudellendur Mart Väljamäe (17 a), kes saavutas esikoha ja maailmameistri tiitli. Peale Mardi osales koondises veel kolm Eesti noort: Oskar Leomar (12 a), kes saavutas üldarvestuses 10 koha;  Klim Stepanenko (17 a), kes saavutas üldarvestuses 33 koha ja Mirtel Moistus (13 a), kes saavutas 35 koha 51 sportlase hulgas.  Meeskondlikus üldarvestuses saavutati tubli neljas koht.

Teisel võistluspäeval oli ilm pisut vaiksem, aga sama kuum. Toimus kummimootoritega plaanermudelite F1B võistlused. Kõige napimalt jäi finaali jõudmisest puudu Harri Alfred Koonikul (16 a), kellel seitme lennu kogusummas jäi maksimumlennuajast puudu ainult kaks sekundit ja üldarvestuses saavutas 11. koht. Paremuselt teise koha eeslaste seas saavutas Aksel Karu (16 a), üldarvestuses 20. koht ja kolmanda koha Miretel Moistus (13 a), üldarvestuses 32. koht. Meeskondlikult jäädi kaheksandale kohale riikide arvestuses.

Kolmandal võistluspäeval lendasid taimer mudelid mudeliklassist F1P, mida viib ülesse sisepõlemismootor. Võistlus oli täis ootamatusi ja rohkelt raskeid lende. Ühelgi piloodil ei õnnestunud läbida võistlust maksimumtulemusega ja muutliku tuule tõttu purunes palju tehnikat. Parima tulemuse eestlastest tegi taas Mart Väljamäe saavutades üldarvestuses teise koha  Hiina piloodi järel. Klim Stepanenko sai üldarvestuses 13. koha ja Harri Alfred Koonik 14. koha. Meeskondlikult tagas see kolmanda koha Hiina ja Rumeenia järel.

Mudeliklasside üleses üldarvestuses piisas aga eeltoodust, et tagada Eesti meeskonnale esikoht ja maailmameistri tiitel Hiina ja Ukraina ees!

Meeskonda juhendasid Ardo Pärna, Priit Leomar, Igor Moistus, Arjom Stepanenko, Kaarel Karu ja Enno Puju.