Oled siin:F3C - kopterid

F3C - kopterid


Mida tähendab F3C?
F3C on FAI poolt ametlikult kinnitatud mudeliklass raadio teel juhitavatele mudelkopteritele. Seda kasutatakse tihti raadio teel juhitavate helikopterite klasside üldnimetusena, kuigi eksisteerivad ka teised mudelkopterite klassid, näiteks F3N. Sama nime kannab ka vastav FAI mudelspordi komisjoni alamkomitee (CIAM RC Helicopter (F3C) Sub-committee). Ametlikud võistlusreeglid ja -kava on kirjeldatud dokumendis „FAI Sporting Code Section 4 - Volume F3C Radio Control Helicopters”. Antud kava järgi peetakse FAI riiklike, kontinentide ning maailma tasemega meistrivõistluseid F3C klassis. Euroopa ja Maailma Meistrivõistlused toimuvad vaheldumisi aastatel, mõlemad üle ühe aasta. FAI poolt reglementeeritud F3C klassi mudelkopteri maksimaalne tiiviku(te) tööpindala on 250 dm2, maksimaalne kaal (koos kütuse ja/või akudega) 6,5 kg, kolbmootori maksimaalne töömaht 2-taktilisel 15 cm3, 4-taktilisel 20 cm3, bensiinimootoril 25 cm3, elektrimootori maksimaalne koormuseta toitepinge 51 volti. Güro võib kasutada vaid saba stabiliseerimiseks, muud elektroonsed stabiliseerimisvahendid ning metall-labad on keelatud.

Taust
Mudelkopteritega tegelemine Eestis ei ole mingi uus moeröögatus. Esimese raadio teel juhitava mudelkopteri Eestis ehitatas Gunnar Allas juba 1983 aastal.

Gunnar lennutab Helixit Tolleaegses Eestis oli praktiliselt ainuke laialt kättesaadav mudelisimiteemaline ajakiri venekeelne "Modelist-Konstruktor". Just see ajakiri avaldas 1984 aastal kirjelduse sh. ka Gunnari mudeli prototüübiks olnud Tsehhi päritoluga kopterimudelist "Helix". Antud artikkel jäi meelde paljudele lugejatele.

Üritused
Eesti esimesed mudelhelikopterite võistlused toimusid Nurmsis 29. juulil 1999. a. Helicamp Estonia Need ja järgnevate algusaastate võistlused korraldas Mudelspordi OÜ ja need toimusid kodumaise hõljutusharjutuste kava alusel. Alles 2004. aastal ületati lõpuks 10 aktiivse harrastaja piir, mis omakorda aitas kaasa rohkem koordineeritud tegevuse alustamisele. Koos külastati mitmeid soome kopterilaagreid, alates aastast 2004 hakati korraldama kopterilaagrit HeliCamp Estonia - www.helicamp.eu, mis on enamasti suutnud kohale meelitada ka väliskülalisi Soomest. Helicamp 2004 Estonia raames toimus ka esimene FAI F3C programmi järgne võistlus Eestis. Kahjuks polnud neljale soome rahvuskoondise piloodile veel kodumaised piloote vastu panna. Kopterilaagri kodumaiste osalejate arv on samas peaaegu poole võrra suurenenud võrreldes algusaastatega. Talviti on korraldatud ka käesoleva fantastilise harrastuse populariseerimiseks simulaatoripäeva koostöös Tallinna Huvikeskusesega "Kullo". 2007 aastal osales esimene Eesti piloot välisvõistlustel, käidi uudistamas Maailma Meistrivõistluseid Poolas Wloclawek'is Soome rahvuskoondise ametlike abiliste rollis, samuti toimus esimene öölennutamine. 2008 käidi vaatamas Grensecupen'it, EMi Prantsusmaal ja 3DMastersit Inglismaal. 2011 toimusid esimesed ametlikud Eesti meistrivõistlused, neid peeti viis etappi ja kõikide etappide koondarvestuses võitis Indrek Hiie, teine oli Ville Vellend, kolmas Jan Roos.

Lisainfo
Aastal 2007 avaldati esimene versioon eestikeelsest ala käsiraamatust. Kopteriaabits on kättesaadav allalaadimiseks kõikidele huvilistele aadressil http://www.heli-web.com/aabits2.html.

Informatsiooni mudelkopterite kohta leiab lähemalt alates aastast 2001 toimivast mudelkopterite veebist http://www.heli-web.com/, kust leiab täpsemaid näpunäiteid ka harrastajate maililistiga liitumiseks. Samuti leiab sealt esindusliku kopteriteemaliste veebilinkide kogu. Lisaks tasub alati kiigata mudelismifoorumi vastavasse alamjaotusesse.

Alast lähemalt
Järgnev lõik on laenatud Kopteriaabitsast autori loal.

Hirobo Eagle2 EX98 DTDS "FAI F3C, 3D, skaalakopterid, pühapäevalennutamine, aerofotograafia mudelkopterilt ning UAVd on kõik raadio teel juhitavate mudelkopterite harrastamise levinuimad alamliigid. Kindlasti ei piirdu mudelkopterite hobi- või kommertskasutuse võimalused vaid sellega, kuid vaieldamatult on mudelkopteritega tegelemise levinuimaks põhjuseks soov olla tegija mõnel ülalmainitud alal. Proovime uuele kopterihuvilisele valiku lihtsamaks teha ja toome siinkohal ära nimetatud alade lühikirjeldused.

FAI F3C on rahvusvahelise lennuspordi föderatsiooni poolt heaks kiidetud lennukava, mis koosneb kindlast manöövrite komplektist ja keskendub kopteri juhtimise täpsusele. Algajatele, kes F3C ametlikku kava veel läbi lennutada ei suuda, on loodud ka F3C võistlusteks harjutamiseks kavandatud Eurosport kava. Veelgi lihtsam on Popular lennukava, mis sobib esmase kopterilennutamise omandanud algajale. Olemas on ka F3N lennukava, mis sisaldab rohkem 3D lennutamisele iseloomulikke elemente. Kõik võistluskavad seisnevad kohustuslike manöövrite komplekti võimalikult täpses läbimises.

3D on ala, kus täpsuse asemel on oluline efektiivne akrobaatika. Algselt demonstratsioonlendudel ohoo-efekti saavutamisele keskendunud osavusharjutused on tänaseks leidnud oma koha ka vastava ala võistlustel. Võistlust peetakse erinevates harjutustes, milleks on kindlast manöövrite komplektist valitud lennukava, kohustuslikku muusikasse lend ja enda valitud muusikasse lend.

Skaalakopterite võistlused seisnevad 1:1 skaala kopteri võimalikult täpses jäljendamises lennuvõimelisel mudelil, sh. omab suurt kaalu ka rootoripea võimalikult originaalilähedane realiseerimine. Oluline osa võistlusest on mudeli staatiline hindamine, kus võrreldakse mudeli vastavust originaalkopterile, kasutades võistleja poolt esitatud jooniseid ning pilte jäljendatavast originaalist. Lisaks viiakse läbi lennutusvõistlus, järgides suhteliselt lihtsat lennukava, mille sooritamise olulisemaks eesmärgiks on demonstreerida mudeli lennuomaduste ja lennukäitumise võimalikult täpset vastavust originaalile.

Vesa Murtovaara Hirobo Freya Harrastajad, kelle ajabilanss ei võimalda igapäevaseid treeninguid ega aeganõudvat skaalakopteri kallal nokitsemist töökojas ei ole sugugi ilma jäetud mudelkopterite harrastamisega seonduvatest väljakutsetest. Uute manöövrite omandamine võimaldab lennutusplatsil võistelda nii iseenda kui ka hobikaaslastega. Alast lõbu tunda võib ka lihtsalt kopterit nädalavahetustel lennutades. Suvel kohtutakse lennupäevadel, nauditakse mõnusat tehnilist harrastust ning vahetatakse kogemusi. Pragmaatilise meelelaadiga harrastajad otsivad oma hobile tihti mingit praktilist väljundit. Kõige populaarsem neist on mudelkopteri rakendamine aerofotograafia teenistusse. Pole välistatud, et näiteks suvilaomanikud on nõus suvila aerofotode eest piisavalt maksma ning alguse saab pisike kommertsettevõtlus. Sellega võimalused alles algavad, sest mudelkoptereid kasutatakse sageli ka teleuudiste või kinofilmide tootmisel…

Mehitamata lennumasinate ehitamine on teadusmahukas ettevõtmine, mille juures on mudelkopterid sagedasti kasutatavaks lennuplatvormiks. Iseseisva lennuroboti ehitamiseks on saada tööstuslikult toodetavaid mooduleid, kuid tagasihoidlikuma eelarvega huviline võib läbi ajada ka internetist pärit juhtnööridega ning ehitada vajaliku pardaelektroonika ise. Edasijõudnud kopteriharrastaja on seega mõningate elektroonika- ning programmeerimisoskuste olemasolul võimeline astuma esimesi samme ka UAV-de maailmas. Erinevate ülikoolide tiimid võistlevad juba mitmeid aastaid üha keerukamate ülesannete lahendamisel UAV prototüüpide abil, mitmed lahendused on jõudnud otsaga juba ka kaitsetööstuslikku või kommertsotstarbelisse kasutusse."

Täpsustuseks võib lisada, et isegi FAI oli defineerinud mudelkopteritele koguni kolm erinevat klassi. F3C kõrval oli selleks F5C elektrikopteritele ja 3D mõjutustega eksperimentaalne klass F3N. Kuna F3C võistlustest võivad reaalselt osa võtta ka elektrikopterid, siis F5C klassi enam reaalselt ei kasutata. F3N klass väljus 2012 "eksperimentaalsest" staatusest, ning viimastel aastatel peetakse koos F3C klassiga ühtseid võistlusi (F3CN).

Kontakt
Huvilistele on alati lahket nõu jagamas kopteripiloodid Kopteriklubist http://www.kopteriklubi.ee/, kontakt Indrek Hiie (gsm. 51-12172, indrek.hiie ÄT mail.ee, keeled: EST, ENG, FIN, GER).

F3C (kopterite) lehe põhiliseks administraatoriks on hetkel INDREK HIIE. Antud lehega seotud probleemide puhul palume pöörduda tema poole.

Vallo Jõeoru ja Indrek Hiie pildid. Helixi pilt on skänneeritud Gunnar Allase arhiivist pärit originaalilt, digitöötlus Indrek Hiie. Kõik õigused reserveeritud.