Oled siin:F3A - vigurlend

F3A - vigurlend


F3A platsikorraldus

F3A harjutus
alt

F3A – vigurlend
Nagu nimest välja võib lugeda on selle mudellennu ala eripäraks vigurite sooritamine mudellennukiga. Vigurlend on üks raskemaid alasid mudellennunduses, mis nõuab piloodilt suurepärast lennuki valdamist ja oskust vastavalt ilmale leida parim seadistus. Lisaks peab piloteerijal olema väga hea ruumiline taju, sest vigureid lennatakse kindlaks määratud õhuruumis (sektoris) ja maksimaalselt sümmeetriliselt. Vigurlend võlub graatsilise lennuga, kus taevalaotusesse joonistatakse lennukiga kujundeid nagu sõlmed, sirged, keerised, pöörised, ruudud ja nende erinevad kombinatsioonid ning palju muud. Mudellennuk on lennu ajal pidevalt tuule meelevallas ja piloot peab igat vigurit sooritades sellega arvestama. Tuuleparandus nõuab väga head lennuki valdamist ja see on ka kohtunike üks lemmikkoht punktide mahaarvestamisel.

Nagu mainitud, lennatakse F3A kava rangelt ettenäidatud sektoris, mis ulatub piloodi mõlemale küljele vastavalt 60 kraadi laiuseks ning samapalju ka kõrgusesse. Keskmiste vigurite keskpunktid peavad jääma lennusektori keskjoonele ja äärmised vigurid peavad olema võimalikult lennusektori äärejoonte lähedal. Kogu lennu kulgemise paneb paika esimene vigur - sõlm, mille järgi paneb piloot paika ülejäänud vigurite alumise ja ülemise punkti ning kauguse. Kohtunikud paiknevad lennu ajal piloodi taga, et omada piloodiga võimalikult sama sektori nähtavus. Manöövri osale, mis ületab sektori piire punkte ei anta. Iga manööver hinnatakse punktidega 0 – 10. Tavaliselt lennatakse kolm vooru, millest arvesse lähevad kaks parimat, ehk siis kõrgeimate punktisummadega voorud. Viguritel on ka raskusastmed, mis korrutatakse k-faktoriga, mis võrdub üldjuhul ühe või kahega.

FAI on määranud F3A lennukitele järgmised iseärasused:

  • kaal ilma kütuseta (koos akudega) ei tohi ületada 5 kg;
  • tiibade siru-ulatus ei tohi ületada 2 m;
  • kere pikkus ei tohi ületada 2 m.

Lisaks ei tohi mootorimüra ületada kohtunike taluvuse piiri.

F3A võistlused Eestis
F3A on Eestis noor, jõudsalt arenev, mudellennuklass. Esimesed võistlused toimusid 2007. aastal, mil viidi läbi kolm osavõistlust, arvesse läksid neist kaks paremat. Alates 2009. aastast on F3A ametlik Eesti Meistrivõistluste ala - see kaasneb ala 3-aastaseks saamisega. Et vältida võistlemise muutumist üksluiseks, sai 2010. aastal sisse viidud mõningad muudatused võistluskavva.

2007. a. Eesti F3A Sport esivõistluste tulemused

2008. a. Eesti F3A Sport esivõistluste tulemused
alt
2010 kokkuvõte

2011 kokkuvõte

2012 kokkuvõte

2012. aastal korraldati neli osavõistlust - Eesti Meistrivõistluste etappi, kahes klassis - Nordic ja Sport.

F3A Eesti Meistrivõistluste I etapp hüürus, 2010
F3A I etapp 2010



Lisainformatsioon
Lisainformatsiooni leiab kõige kergemini Pistiku foorumist www.pistik.com ja Rahvusvahelise Lennuspordi Föderatsiooni kodulehelt http://www.fai.org/aeromodelling/f3a.

F3A (vigurlennu, sh. õhuvõitluse) lehe põhiliseks administraatoriks on hetkel [isik teadmata!]. Antud lehega seotud probleemide puhul palume pöörduda tema poole (gsm. xx, email: xx)