Oled siin:Uudised / 04 sept 2010 / Mälestades Jüri Raidi / Mälestades Jüri Raidi

Mälestades Jüri Raidi


Sisestanud Anonüümne - postitatud04 september 2010

Jüri Raid oli mees, kes jaksas talle antud aastate jooksul tegelda rohkemaga, kui enamus. Jõuda sportlikult tunnustatud tasemele nii kiiruisutamises, jalgrattaspordis, purilennunduses, veemotos, kui ka mitmetel muudel aladel, on juba saavutus omaette – teha seda kõike nii tulihingeliselt ja entusiastlikult, kui Jüri, on veelgi enam tõestuseks, et tegu oli legendiga juba enda eluajal. Kõige enam jääb ta tõenäoliselt siiski tuntuks läbi mudellennunduse.

Kuue- ja seitsmekümnendad aastad oli aeg, kui Tartu mudellenduritele oli võistlustel raske vastu saada nii üksik- kui meeskondlikus arvestuses. Kvaliteedi märgiks olid nii silmapaistvalt uuenduslikud lennukid ja kogu võistlusvarustuse korrastatus kui ka mudelite eest hoolitsemine ning nende kastid. Seda kõike tänu professionaalsele, ettevõtlikule ja head eeskuju näitavale juhendajale.

Töötades Tartus Lille Majas alates 1956. aastast mudellennuringi juhendajana, andis ta paljudele noortele võimaluse tegelda alaga kõige kõrgemal tasemel, mis tollastes oludes võimalik oli. Seda näitavad nii tema enda tiitlid Eesti, Balti ja NSVL mastaabis kui ka õpilastest sirgunud medalistid kõikvõimalikes mudellennuklassides.

Jüri organiseeris olude kiuste parimad võimalused materjalide ja tehnika näol ning ei pidanud mitte kunagi probleemiks kulutada enda vaba aega ja ressursse noorte võistlusele viimiseks ja pideva arengu tagamiseks. Kõik need lood, kuidas ta kunagi võistlusplatsile telkima ei jäänud, õpilased tundideks põldude keskele jättis või Venemaa avarustest läbi tutvuste mootoreid muretses jäävad iseloomustama teda kui üht legendaarsemat ja värvikamat kuju omal alal.

Tartu Lille maja mudellennuringi kaitsevaimuks ja veduriks jäi ta ka pärast aktiivse võistlemise lõpetamist ning oli uutele õpilastele ja õpetajatele toeks ja abiks ka vahetult enne surma – oleks olnud ka edaspidi.

Sajad noored ja vanad, kes jõudsid läbi viie aastakümne tema õpilased ja klubikaaslased olla, said võimaluse tutvuda ainulaadse persooni ja Eesti mudellendu mõõtmatu panuse andnud inimesega, kes ei kao meie mälestustest kunagi.

Eesti Mudellennu Ühenduse nimel
Edvin Penart
Priit Leomar
Pärtel-Peeter Kruuv